Druhy medu

Včely při přelétávání z květu na květ nasávají sosákem sladkou šťávu, kterou nazýváme nektar. Včely také sbírají na stromech medovici a jiné sladké šťávy obsažené v rostlinných orgánech.
Jícnem a hltanem proniká nektar do medného váčku, kde je včela obohatí látkami vlastního těla. Aby včela naplnila medný váček velikosti špendlíkové hlavičky, musí navštívit až 1000 květů, a na cca 1 kg medu musí obletět cca 1 000 000 květů. Teď už tedy určitě rozumíte co je to být pilný jako včela.

Květový med

Květový med – pochází především z nektarů květů. Je lehce stravitelný, obsahuje větší množství pylu. Stáčí se převážně z jarních snůšek. Známe především jednodruhové květové medy, jako je med řepkový, slunečnicový, akátový a samozřejmě směs květových medů včetně medů z ovocných stromů. Květové medy jsou většinou světlé barvy a rychleji krystalizují vyjma medu akátového.

Smíšený med

Smíšený med – pochází ze snůšky nektarového a medovicového původu bez výrazné převahy jednoho druhu. Je to především med z malin a ostružin, z lípy, z později kvetoucích bylin a květin,
z lesních bylin a medovice. Je tmavší až tmavé barvy, krystalizuje pomaleji.

Medovicový med

medovicovy_vr.jpg

Medovicové medy – pocházejí z hmyzem přefiltrované mízy listnatých a jehličnatých stromů. Obsahují větší množství minerálních látek a stopových prvků a látek baktericidní povahy. Vznikají převážně v letních snůškách, mají zpravidla ostřejší chuť a výrazné aroma. Krystalizují velmi pomalu, jsou tmavé barvy.

Plástečkový med

Plástečkový med – je zavíčkovaný a uložený med v panenském plástu a takto prodávaný. Je to med, který nebyl nikterak zpracován, vytočen včelařem a uchovává si přírodní energii neporušenou
zpracováním. Může se konzumovat i s plástem.

Krystalizace medu

Krystalizace medu a jeho rozehřátí – často se vyskytují otázky na pravost medu, obvykle v souvislosti s krystalizací. Proces krystalizace medu je běžný u všech medů s vyšším obsahem
hroznového cukru – glukózy a je známkou kvality medu. Proto medy lipové, řepkové, z jeteliny, medovicové a smíšené po určité době krystalizují, zatímco jednodruhový med akátový s vyšším obsahem fruktózy a sacharózy krystalizuje až po 1 roku. Med, který nám již krystalizoval, ponoříme ve sklenici do teplé vodní lázně, jejíž teplota nesmí přesáhnout 45 °C.

Pastovaný med

pastovany_smiserny_vr.jpg

Pastovaný med – přirozenou vlastností našich medů, především medů nektarových, je rychlá krystalizace. Aby se zamezilo zkrystalizování medu,
využíváme moderní a k medu šetrnou metodu pastování. Pokud se během krystalizace medem pomalu míchá, vzniknou v něm pouze jemné krystalky, které si uchovávají krémovitou konzistenci medu po dlouhou dobu. Pastový med je ideální pomazánkou na pečivo, neboť nestéká a přitom zůstává vždy měkký a vláčný. Obsahuje jemné aroma z nektaru širokého spektra kvetoucích rostlin. Pastový med je přírodní květový med, v němž zůstávají neporušeny všechny biologicky aktivní látky, jako jsou enzymy, vitamíny, bílkoviny a minerální látky.

 

Ochucený med

pastovany_kvetovy_vr.jpg

Ochucený med je med obohacený o výtažky z léčivých rostlin. Více informací se dozvíte na následující stránce

Pokud chcete vědět o medu ještě více, můžete si ZDE stáhnout leták o medu vydaný Českým svazem včelařů.

Med
Na dotaz

 

 

Jiří Zavřel

Radešínská Svratka 85

59233 Radešínská Svratka

mob: 605707879

zavrel­jiri@centrum.cz


med­.jirizavrel.eu